OĞLAK BURCUNDA DOLUNAY 2023

PLÜTON KOVA TRANSİTİ

ASTROLOJİDE PLÜTON

Plüton 1930’da keşfedilmiştir ve Astrolojide en derinden gelen bilgiyi, dönüşümü anlatır. Yunan mitolojisinde Hades olarak geçer. Hades görünmeyen demektir ve yeraltı dünyasının, ölüler âleminin efendisi olarak bilinir, aynı zamanda Hades yeraltı zenginliklerinin sahibi olarak geçer.

Astrolojide Plüton bizlerin en derin dönüşümler yaşayacağı alanı işaret eder, yenilenme ve yeniden doğuşla ilişkilidir. Kişilerin gerçeklerini ve hayata dair daha derin anlamları nerede aradıklarını gösterir.

Ancak bu yüzleşme çok kolay olmayabilir ve tüm zıtlıkları aşarak gerçekleşebilir. Bu alanda tutunduğumuz değişmek istemediğimiz, sabit bakış açısı ile kısıtlandığımız gündemlerimiz vardır. Bu nedenle krizler, en derin travmalar, korkular, karmaşa, takıntı, tutku, gizem manipülasyon gibi birçok duygu ile karşı karşıya kalır, deneyimlediğimiz acı duygusu ile yenilik enerjisi başlatırız.

Satürn ötesindeki gezegenler kolektif gezegenler olarak geçer, Bir burçta yıllar boyu kaldığı için kuşakların oluşumunda etkili olan gezegenlerdir. Dolayısıyla bu gezegenlerin geçişleri uzun süren ve etkileri geniş alanlara yayılan geçişlerdir.

Plüton baskı ile kontrolü sağlamak sınırı zorlamak ister. Düzeni kökten bütünüyle değiştirmek ve başkalaştırmak için çalışır. Transformasyondur, eski haline benzemeyen bir değişimdir.

KOVA TRANSİTİ
Plüton her transitinde geçtiği alanda başkalaşım, köklü değişimler ve yıkımlar açığa çıkartır. Kova burundaki transiti ile teknoloji, matematik, mühendislik, uzay, astroloji ve astronomi alanında çeşitli köklü değişimlerle karşılaşmak mümkün. Hayatta özgürlüğümüzü ve bireyselliğimizi ilan ettiğimiz alanlarda bir otoriter bir güç ile karşılaşabiliriz. Güçlü fikirlerle güçlü projeler ortaya konulduğuna şahitlik edebiliriz. Evrensel boyutta insanlık adına büyük ve derin çalışmalar gerçekleşebilir. Genel geçer sistemlere başkaldıran fikirsel devrimlerle karşılaşabiliriz. Soyut kavramların, gelecek algısının ve düşünce sistemlerinin köklü değişimleri söz konusu olabilir. Uzay ve uçak teknolojisinde çığır açan pek çok icat ve çalışma geliştirilebilir. Bilim ve akademik çalışmalara dair ezberler bozulabilir.

PLÜTON KOVA TRANSİT TARİHLERİ
23 Mart 2023 – 11 Haziran 2023
21 Ocak 2024 – 2 Eylül 2024
19 Kasım 2024 – 9 Mart 2043
1 Eylül 2043 – 19 Ocak 2044

GEÇMİŞEKİ PLÜTON KOVA TRANSİTLERİ VE ETKİLERİ

305 – 330 YILLARI
Dinle alakalı reformlar, ayaklanmalar görüldü. Hint kültüründe genişlemeler gözlendi. İmparator Konstantin diğer pek çok dinle birlikte Hristiyanlığa da yasal statü kazandıran Milano Fermanı’nı yürürlüğe soktu.

550 -575 YILLARI
Hz. Muhammed doğdu ve yeni bir dinin kabulü gerçekleşti. Dönemin büyük devletlerinden Roma’da hukuksal düzenlemeler geldi.

795 – 819 YILLARI
Dönemin merkez noktası kabul edilen Yunan, Roma ve Arap şehirlerinde kültürel alanda genişlemeler görüldü. Araştırma ve ilim evleri kuruldu.

1041 – 1063 YILLARI
Selçuklu devleti büyük bir güce ve üne kavuştu. Bağdat fethedildi.

1286 – 1308 YILLARI
Konfederasyonlar kuruldu, evrensel çalışmalar yapıldı. İsviçre ve Osmanlı kuruldu. Savaş ve savunma alanında barut ve topla alakalı icatlar gelişti.

1532 – 1553 YILLARI
Osmanlı devleti Sultan Süleyman ile en görkemli zamanlarını yaşadı. İngiltere’de dinle ilgili reformlar gelişti. Rusya’ya Çarlık sistemi geldi. Kopernik gün merkezliliği, Nicolaus Copernicus tarafından geliştirilen ve 1543 yılında yayımlanan bir astronomik modeldir. Bu modele göre Güneş, evrenin merkezinde hareketsiz olarak konumlandırılmıştır ve her şeyin başlangıcı olarak kabul edilir

1777 – 1798 YILLARI
Nil Savaşı yaşandı. Polonya işgal edildi. Fransız Devrimi, Fransa’daki mutlak monarşinin devrilip yerine cumhuriyetin kurulması ve Katolik Kilisesi’nin ciddi reformlara gitmeye zorlanmasıdır. Milliyetçilik akımını ve Yakınçağ’ı başlatmasıyla Avrupa ve Dünya tarihinde büyük bir dönüm noktası olmuştur.

Amerikan Devrimi ya da diğer adıyla Amerikan Bağımsızlık Savaşı , 1775 – 1783 yılları arasında Büyük Britanya ve Kuzey Amerika’daki 13 koloni arasında geçen bağımsızlık mücadelesidir. Koloniler Amerikan Bağımsızlık Bildirgesini yayınlamışlar ve Paris Antlaşmasıyla da bağımsızlıklarını resmen tanıtarak bağımsızlıklarını kazanmışlardır. Bu mücadelenin sonucunda Amerika Birleşik Devletleri kurulmuştur ve devletin ilk başkanı George Washinghton olmuştur.