sabit-yildizlar

SABİT YILDIZLAR

Güneş Sistemi içindeki tüm yıldızlar “Sabit Yıldızlar” olarak bilinir.  Kadim astrologlara göre sabit yıldızların gökyüzündeki konumu her zaman önem arz etmiştir.

MÖ 2300’lerden Sümerler zamanından bu yana çivili tabletlerde yıldızlar ve takımyıldızların tansılarla eşleştirildiği hatta tören ve ayin düzenlenerek tapınıldığı bilinmektedir. Takvimler, zirai faaliyetler ve önemli olaylar için sabit yıldızların takip edildiğine dair veriler bulunmaktadır.

Sabit yıldızlara Modern astrolojiden ziyade Klasik astrolojide önem verilmiştir. Aynı zamanda Klasik Astrolojide sabit yıldızlardan kötücül ve kadersel anlatımlarla bahsedilmiştir. Genel olarak sabit yıldızlar talih, kader ya da ‘ikinci bir el’ kavramlarıyla açıklanmıştır. Zaman içerisinde çağlara göre insanlığa etkilerinin farklı biçimlerde yansıdığı görülmüştür. Örneğin Klasik Astrolojide bir sabit yıldız etkisinden ‘Boğaz kesilmesi ya da körlük’ olarak bahsederken modern dünyada insanların hayatına bunun bir takım göz ya da boyun rahatsızlıkları olarak yansıyabilir.

Sabit yıldızlar burçların belirli derecelerinde yer alırlar. Parlaklık derecelerine yani ‘Kadir’lerine ve ekliptiğe yakınlıklarına göre sınıflandırılırlar. En parlak yıldız olan Sirius’tur. Parlaklığı yüksek olan sabit yıldızlar çıplak gözle gözlemlenebilmektedir.

Sabit yıldızın kişinin yaşamındaki etkisini tespit edebilmek için natal haritadaki etkisi gezegen kavuşumu ile açığa çıkmaktadır. Genellikle bir derecelik orb toleransı gösterilir ancak bazı durumlarda iki dereceye çıkılır. Sabit yıldızlar harita sahibinin yaşamı, karakteri ve yeteneklerine dair detaylı bilgiler verir.

Sabit yıldızlar içinde dört tanesi kraliyet yıldızıdır. Bunlar Aldebaran, Regulus, Antares ve Fomalhaut’ dur. Burçlara göre belli başlı sabit yıldızları inceleyecek olursak;

Koç Burcu Sabit Yıldızları

Boğa Burcu Sabit Yıldızları

İkizler Burcu Sabit Yıldızları

Yengeç Burcu Sabit Yıldızları

Aslan Burcu Sabit Yıldızları

Başak Burcu Sabit Yıldızları

Terazi Burcu Sabit Yıldızları

Akrep Burcu Sabit Yıldızları

Yay Burcu Sabit Yıldızları

Oğlak Burcu Sabit Yıldızları

Kova Burcu Sabit Yıldızları

Balık Burcu Sabit Yıldızları

 

Astrolog Nurgül Düzenli