ASTROLOJİDE ASTRAEA ASTREOİDİ

ASTRAEA MİTOLOJİ

Mitolojide Zeus’un kızıdır. Mitolojisinin özetinde, Astrea dünyanın güzelliğine hayran kalıp dünyaya gelmek istemiştir. Dünyada olan haksızlıklar, savaşlar, adaletsizlikler artarken babası Zeus bunu durdurmak için, birtakım felaketleri insanlığa yaşatmak istemiş. Astrea babasını bunu yapmaması için durdurmak istemiş, bekle gör diyerek düzeleceğine inandırmak istemiş.  Ancak adaletsizlikler arttıkça, Zeus bazı felaketleri insanları durdurmak adına getirmiştir. Bu durumda çok üzülen Astrea küskün ve gözyaşı dökerek dünyadan ayrılmış.

Bir başka mitolojik anlatım da ise papatyanın mitolojisine dayanır.  İyilik meleği Astrea, ne zaman bir kötülük görse ağlarmış, artık insanların kötülüklerine dayanamaz olmuş. Babası Zeus’tan bu dünyadan kendini göndermesini ister.  Zeus da kızını mutlu olması için gökyüzüne gönderir ve yıldızlar arasına yerleştir.

İnsanoğlunu artık gökyüzünden izleyen Astraea, her gördüğü kötülüğe ağlamaya devam eder.

Gözyaşları bu kez yeryüzüne döküldü. Astraea’nın gözyaşlarının düştüğü her yerde kötülüğe inat narin bir çiçek açar ve çiçeğin adı papatyadır.

 

Astrea’nın ağlaması ile nisan ve mayıs aylarında insanlığa iyi niyet mesajı vermek için kırları papatyalar kaplar, doğaya iyimserliği mutluluğu armağan eder.

 

 

ASTRAEA KEŞİF

8 Aralık 1845 yılında keşfedilen Astraea’nın keşif anı haritasını incelediğimde, Güneşin yayda olduğunu görüyoruz. Aslında keşif haritasında su elementinin azlığı, ateş elementinin fazlalığı benim için dikkat çekici, Güneşin Yay da olması ahlaki açıdan yüksek değerlerinin olduğunu gösteriyor. Astraea’nın Mars’ı Balık’ta, bu yüzden ateş elementi fazlalığı ile de idealizm içinde boğuluyor.  Bulunduğu topluma yabancılaşmış hisseden ve hassasiyet gösteren bir Mars var diyebiliriz. Mars Balık mücadelesini gözyaşları veya duyguları ile anlatabilir. Kova burcundaki stelyumu ise insanlık için güdülenmiş ruhunu temsil etmektedir.

 

ASTEROİD ASTREA

Sembolik olarak Astrea, Terazi ve Başak burcunun bir sentezi olarak kabul edilebilir. Ahlak anlayışının abartılması, abartılı erdemlilik beklentisi, saflık Astrea ile ilgilidir. Bir durumu aşırı iyimserlikle fazlasıyla bekleme, felaketler olurken bekleme, eylemsiz kalma, bazen de donup kalma ile ilgilidir.  Başlangıçları ve sonları okumakta yetersizlik vardır, erteleme enerjisi yoğundur. İnsanlar veya olayların akışına seyirci kalmakla ilgilidir. Aynı zamanda görmek ve vizyon ile ilgilidir. Sert açılarında ve Retro konumunda göz sorunları veya aşırı bekleme gözlemlenir. Buradaki görme sorunu bazen de gerçeği görme reddetme şeklinde deneyimlenir. Sorunlar olurken kadar körü körüne bekleme enerjisi kişinin hayatında büyük problemlere yol açabilir.

Haritanın önemli bir alanındaysa kişi bekleyerek fırsatları kaçırma enerjisi çalıştırır. Köşe evlerde, Güneş ve Ay ile irtibatlarında kişi için daha önemli olacaktır.  Aşırı bekleme enerjisinde olabilir, bir durum kriz olana kadar bekler ve kötü sona kendini sürükleyebilir. Sağlık göstergeleri ile çalıştığında (6. Ev ) göz sorunları verebilir. İlişki göstergeleri ile çalıştığında (Venüs, Juno, Ay, Güneş, Mars) sorunlu ilişkinin içinde gereksiz bir şekilde bekleme üzüntü duyma enerjisi verir.

Bulunduğu alanda yüksek irade çalıştırılmalıdır. Beklemenin kişinin hayatında yanlış seçenek olduğunu görmelidir. Sorun olan durum içerisinde kalmak yerine, zorlansa bile harekete geçmek için eylemlerde bulunma çabasında olmalıdır.

Astrolog Nurgül DÜZENLİ