MERKÜR KOÇ RETRO

YAY BURCUNDA AY TUTULMASI 2021

 

26 Mayıs saat 14:13 de 5 derece yay burcunda tutulma gerçekleşiyor olacak. Tutulmalar sadece gerçekleştiği gün değil uzun zamana yayılan etkiler verirler, bu tutulmanın süreci ortalama 6 ay etkili olacak.

2020 Mayıs ayında ay düğümlerinin ikizler yay yolcuğu başlamıştı ve tutulmaları bu aksta yaşamaya başlamıştık ve bu değişim döngüsü devam etmekte.  Doğum haritanızın ikizler yay olan evlerinde köklü değişimler açığa çıkmıştır.

Tutulmalarda dünya manyetik alanı etkilendiği için hem bireysel hem toplumsal güçlü konular açığa çıkar.  Duygusal yoğunluklar yaşanır, baskılanmış enerji açığa çıkar. Tutulma zamanlarında olaylar hızlanır, beklettiğimiz konuları artık bekletme enerjisinden uzaklaşırız. Karşıtlıkların, fikir ayrılıklarının farkına vardığımız bir farkındalık sürecini işaret eder. Bitişleri, tamamlanmayı, sonuç almayı, bırakmayı anlatır.  Ayrıca tutulmalar ile birlikte herşeyin daha hızlı olduğu bir dönemden geçtiğimizi fark edebiliriz.

Yay burcunda gerçekleşecek ay tutulması fanatik olduğumuz konularda bir bitiş enerjisi gündeme gelebilir. Bu dönem uluslararası konular, inançlar, ideolojiler alanda fikir ayrılıkları, çatışmalar, abartılar gündeme gelebilir.

Diğer taraftan seyahatlerle ilgili olduğu için, uçaklar, ulaşım, uluslararası ulaşım ile ilgili radikal kararlar gündeme gelebilir.

Tutulma enerjisi ile Düşünceler, felsefeler, eğitim, medya, sosyal medya, yayıncılık basın konusunda zıtlıkların olabileceğini söyleyebiliriz. Yayıncılık, sosyal medya, basın konusunda yeni kararlar gündeme gelebilir. Göçmenlerle ilgili sorunlar gündeme gelebilir. Liderler yargısal yıpratıcı dini konuları kapsayan konularda söylemler yapabilirler.

Tutulma haritasında Merkür Venüs ikizlerde transit ediyor olması ve Neptün’le kare açıda olması, huzursuzluklar, karmaşanın arttığı konular açığa çıkartabilir.  İlişkilerde hayal kırıklıklarının, yanlış anlamaların, aldatılmaların sorun oluşturabileceğini işaret etmekte. Karşı cinslerde, kadın erkek ilişkilerinde zorlayan enerjiler olabilir.  Görüşmelerin ve ticaretin sağlıksız olabileceğini işaret etmekte.

Diğer taraftan sabit yıldızlar enerjisini incelediğimizde özellikle Antares Aldebaran etkisi önemli durumları açığa çıkartmakta. Kraliyet yıldızları olan Antares ve Aldebaran uzun süre ay düğümleri ile bağlantıda kalacaklar, haziran güneş tutulmasında da yine bu sabit yıldız etkilerinden bahsediyor olacağız.

Bu kraliyet yıldızları büyük başarı fırsatı sağlasa da, tutulma enerjisi altında olumsuz enerjileri açığa çıkmakta. Toplumsal olarak cesaret artışı, iddialı konuşmalar, ordu, asker, polis ile ilgili gündemler, savaş konuları, doğal afetler açığa çıkabilir.

Bu dönem ne kadar dürüstüz ne kadar ahlaklıyız testten geçeceği durumlar gözlemlenebilir. Ahlaksız olan bir konuya taviz verdiğimiz sürece bedelini bizimde ödeyeceğimiz durumlar gelişebilir. Kişisel hırsları kontrol edebilmek gereklidir.

Toparladığımızda bu tutulmada, dünyasal gündemler hareketlenecek toplumsal meseleler ön plana çıkacak. Bireysel bazda, düşüncelerimizin, fikirlerimizin değişimden geçeceği, ilişkiler de güçlü kararlar alınacağı, bir durumla ilgili radikal bir yön değişimi yapacağımızı söyleyebiliriz.

Tutulma haritasının yükselen burcu başak olması nedeniyle sağlık konularında yeni bir kararın olacağını, bir tamamlanma bir bitiş enerjisinin hâkim olacağını düşünebiliriz. Türkiye haritası ile değerlendirme yaptığımızda bu tutulma, hizmet, sağlık çalışanları, işçi hakları, memurlar, ordu, askeri konular gündemleri işaret etmekte.

Tutulmanın burçlara olan etkisini, yükselen burcunuz ile birlikte okuyunuz, sevgiler.

KOÇ VE YÜKSELEN KOÇ OLANLAR

Tutulma mevsimi başlıyor ve sizlerin 3 ve 9 evleriniz aktif olacak. Bunlar ne demek diye değerlendirdiğimizde, eğitim, sınavlar, yurtdışı, yabancılar, hukuksal konularla ilgili artık sonuç alma veya bitirme gündemleri olabilir.  Bu dönem yeni bir eğitim kararı gündeme gelebilir, anlaşmalar veya sözleşmelerle ilgili konularınız açığa çıkabilir. Diğer taraftan bu tutulma sizler için Mars yengecin önemli transiti ile ev aile emlak konularında kararlar alacağınız durumları da beraberin de getirmekte. Bu dönem eforunuzu hayatının temellerine, evinize, ailenize odaklanarak ilerleme potansiyeliniz var. Aynı zamanda akrabalarla ilgili veya arkadaşlıklarla ilgili yeni gelişmeler gündeme gelebilir.  Tutulma süresinde size tavsiyem uzun süredir sizi durduran konularla ilgili yeni kararlar almanız yönünde olacaktır.

BOĞA VE YÜKSELEN BOĞA OLANLAR

Tutulma mevsimi başlıyor ve uzun süredir yaşadığınız para konularıyla alakalı bir karar alma aşamasına geliyorsunuz. Sizleri doğum haritanızın 2-8 evleri aktif olması ile kazançlarınızla ilgili yeni gelişmeler yaşanabilir.  Maddi konularda yaşanacak bu tutulma para kazanma ve harcama şeklinizi değiştirecektir. Bir konuya yatırım yapabilirsiniz, krediler borç nafaka konularıyla ilgilenebilirsiniz. Gereksiz para harcamamaya dikkat edin, iş ve kazançlarınızla ilgili yeni yön belirleme döneminde olacaksınız.  Diğer taraftan bu tutulma da akrabalar, arkadaşlıklarla alakalı bir takım karşıtlıklar, fikir ayrılıkları gündeme gelebilir. Bu süreçte sizlere tavsiyem, harekete geçemediğiniz konularda artık harekete geçmeye başlayın.

İKİZLER VE YÜKSELEN İKİZLER OLANLAR

Sizin için oldukça önemli olan tutulma süreciniz başladı. Ortalama 1 yıldır yaşadığınız değişimler devam ediyor. Bu tutulmanın ana gündeminde ilişkiler, evlilik veya partnerlerle ilgili bir karar aşamasına gelebileceğinizi vurgulamakta. Genel olarak sorunlu olan bir birliktelik var ise bitirme kararı olabilir ancak iyi giden konularda da kalıcı adım atma süreci sizleri bekliyor olacak. diğer taraftan Marsın yengeçte transit ediyor olması sizler için maddi konularda ve iş konularında da bir gündeminiziz olduğunu işaret etmekte, bir durum için para çıkışı harcaması gündeme gelebilir, aile ile ilgili veya ev ile ilgili para gündemleri açığa çıkabilir.

 

YENGEÇ VE YÜKSELEN YENGEÇ OLANLAR

Bu tutulma sizlerin doğum haritanızın 6-12 evlerinde gerçekleşecek. Bu alanlarınız ortalama bir yıldır zaten aktif ve uzun süredir uğraştığınız konularla ilgili artık sonuç alma sürecine geliyorsunuz. İç dünyanızda önemli değişimler, farkındalıklar yaşadığınız bir süreçtesiniz. Bu tutulma süresinde rüyalar artabilir. Marsında sizin burcunuzda transit ediyor olması sizler için önemli olan bir tutulmanın olduğunu işaret etmekte. Özellikle sağlık konuları odağınızda olabilir, aile sağlığı ile ilgilenebilirsiniz. Diğer taraftan hizmet ettiğiniz alanlarda, iş çalışma koşullarında veya çalışma arkadaşlarınızla alakalı fikir ayrılıkları yaşanabilir. Ayrıca bir durumu bırakma, bitirme, arınma, şifalanma dönemi olarakta yenilenmeleriniz olabilir. Bu dönem sizlere tavsiyem manevi yönünüzü güçlendirmeniz, birlik bilinci ile içsel bir inziva sağlayarak, bilinçaltında fikirlerinizi sağlamlaştırmanız olacaktır.

ASLAN VE YÜKSELEN ASLAN OLANLAR

Uzun süredir var olan konularınızla ilgili artık harekete geçiyorsunuz. Doğum haritanızın 5-11 evleri aktifleşeceği için ilişkiler veya çocuklarla ilgili konularda bir durumla ilgili karar almanız gerekebilir. Bu dönem partnerle fikir ayrılıkları yaşanabilir, sorunlu sıkıntılı olan ilişkilerde ayrılıklar gündeme gelebilir. İlişkilerde yüksek farkındalığın olduğu bu dönem aşka bakış açınızın değişeceği durumlar gündeme gelecektir. Diğer önemli konunuz arkadaşlıklar veya sosyal gruplarla ilgili bir durumu çözmeniz gerekebilir.   Diğer taraftan Mars yengeç transiti ile de iç dünyanızda sizi kızdıran bir konuların olduğunun söyleyebiliriz. Aile sağlığı, duygusal meseleler tutulma sürecinde içsel bir kızgınlık yaratabilir. Sizlere tavsiyem bu tutulma sizin geleceğiniz ile ilgili yeni kararlar hedefler belirlemeniz gerektiğini işaret etmekte. Uyum denge işbirliği adına harekete geçirici etkiler var, iş yapış şeklinizde yeni kararlar almanız gerekiyor olabilir.

BAŞAK VE YÜKSELEN BAŞAK OLANLAR

Tutulma sizleri 4-10 aksında etkiliyor ve ortalama 1 yıldır var olan ev gündemleriniz şekillenmeye başlıyor. Ana gündemde aileniz yer alırken anne baba ile ilgili veya gayrimenkul konularıyla alakalı bazı yeni kararlar alabilirsiniz. Bazı kişiler için taşınma, yer değişimi, iş ile ilgili yeni bir rota belirleme gündeme gelebilir Bu tutulma sizler için oldukça önemli olacak ve sonraki güneş tutulması ile birlikte hayatınızın genelini ilgilendiren önemli bir karar alabilirsiniz. Bazı kişiler için evlilik veya çocuk gündemleri olabilir. Diğer taraftan marsın yengeç transiti ile sosyal hayat, özgürlüğünüz, arkadaşlıklarınızla ilgilide bir gündem açığa çıkabilir. Bazı kişiler için bu tutulma süresinde aile ile ilgili veya eş ile ilgili kafa karışıklıkları da gündeme gelebilir, duygusallıklar artabilir. Sizlere tavsiyem bu dönem yeni bir hedef belirlemek, her durumu çok fazla analiz etmeden harekete geçebilmeyi öğrenmek gerekir.

TERAZİ VE YÜKSELEN TERAZİ OLANLAR

Bu tutulma döneminde uzun süredir var olan gündemlerinizle ilgili karar alma aşamasına geliyorsunuz. Sizler için 3-9 aksınızı etkileyecek bu tutulmada iletişim şeklinizi değiştirecek etkileri beraberinde getiriyor. Bu tutulmada hukuksal konular, eğitim, öğretim, iletişim , bilgi paylaşımı, haberleşme gibi konularda bir bitiş kararı gündeme gelebilir  Mars yengeç transiti bu tutulmada dikkat çekici iş konularında harekete geçirici etkilerle ilerleyeceğiniz durumlarınız gündeme geliyor. Kariyerinizle ilgili fikir ayrılıklarının da olabileceği bu dönem duygusal dalgalanmalar gündeme gelebilir. Diğer taraftan aile, kardeşler, akrabalar, veya en yakınlarıyla ilgili hızlı gündemler açığa çıkabilir. Bu tutulmada sizlere tavsiyem cesaret ve özgüvenle harekete geçmeniz, kararsızlıklarınızla ilgili netleşerek ilerlemeniz olacaktır.

AKREP VE YÜKSELEN AKREP OLANLAR

Genel olarak önemli geçişler yaşadığınız dönemlerden geçmektesiniz. Tutulma sizler için 2-8 aksınızı hareketlendirmekte ve bu demek oluyor uzun süredir iş para kariyer ile ilgili bir durumunuz ilgili netleşmeye çalışıyorsunuz. Tutulma sizler için maddi konularda para çıkışı, harcama, kredi, borçlar gibi durumları getirebilir iş ile ilgili yeni kararlar gündeme gelebilir diğer taraftan psikolojik dalgalanma, bir durumla ilgili tartışma enerjisi de açığa çıkabilir. Dolunay süresinde duygusal sıkışmışlık yaşanabilir. Ayrıca uzak akrabalar, seyahatler, eğitim konularında veya hukuksal konularda pürüzler gündeme gelebilir.

Değişim döngünüz hızla deva ederken, aile ile ilgili veya ev ile ilgili sizi sıkan daraltan konularda bir karar alabilirsiniz. Akrep arkadaşlarıma tavsiyem, tutulma döneminde etrafınızla fazla münakaşaya girmeden, maneviyatınıza yönelmeniz iyi olacaktır.

 

YAY VE YÜKSELEN YAY OLANLAR

Tutulmanın başrol oyuncusu sizlersiniz. Uzun süredir yaşamınızda önemli gelişmeleriniz olmakta. Artık netleşme sonuçla alma, bir karara varma aşamasına gelebilirsiniz. Bu dönem ana gündeminiz etrafınızla kurduğunuz iletişim olacak. Evlilik veya ortaklı işler açısından yeni bir karar veya bir durumu bitirme kararı alınabilir. Bazılarınız için bu dönem bir ilişki ile ilgili karar verme aşamasına gelebilirsiniz. Diğer taraftan iş ilişkilerinde , iş yapış şeklinizde yeni bir karar gündeme gelebilir. Yaşadığınız yer de bir konuda strese bağlı karar verebilirsiniz. Ayrıca bazılarınız için taşınma ile ilgili gündemlerde açığa çıkabilir. Marsın yengeçte transit ediyor olması maddi konularda borçlanma, kredi gibi durumlar olabilir. Bazıları için sağlıkla ilgili bir operasyon veya yeni bir tedavi yöntemide gündeme gelebilir.

OĞLAK VE YÜKSELEN OĞLAK OLANLAR

Bu tutulma döneminde iş konularında yeni kararlarınız gündeme gelebilir 6-12 aksında gerçekleşecek bu tutulmada uzun süredir var olan iş sorunlarınızla ilgili netleşemeye başlıyorsunuz. Günlük rutinleriniz iş konularınızda bir durumun değişmesi gündeme gelebilir. Diğer taraftan bu tutulma süreci sağlık ile ilgili konularında etkilediği için sağlığınızla ilgili yenilenmeler veya probleminiz var ise tedaviler yaptırabilirsiniz. Marsın yengeçte transit etmesi ile genel olarak duygusal olabilirsiniz, aile gündemleri odağınızda olabilir. Sorunlu olan ev aile evlilik gündemleriniz var ise çözümler üretebilirsiniz. Genel olarak bu tutulma süreciyle birlikte rüyalarınızda artışlar, manevi konularda derinleşmeler yoğun olacaktır. Psikolojik düzeyde geri planda bir durumla ilgili net kararlarda alabilirsiniz. Bu dönem genel olarak yargılamalardan uzak kalmak iyi gelecektir. Alamadığınız bir kararı alıp sizi yoran konularda bırakma kararı alabilirsiniz.

KOVA VE YÜKSELEN KOVA OLANLAR

Tutulma gündeminizde uzun süredir sizi yoran konularda harekete geçirici etkiler var. 5-11 aksında yaşayacağınız bu tutulma süresini aşk , ilişkiler, çocuk konularında bir karar alacağınızı işaret ediyor. Diğer taraftan sizi sıkıştıran iş meselelerine çözüm üretebilir, yeni bir başlangıç yapabilirsiniz. Bu tutulma süresinde sizler için ana gündem, arkadaşlıklar, sosyal gruplar, gelecek beklentileriniz, çocuklar ve aşk hayatı olacaktır. Tutulma ile birlikte bir sonuç alma bitirme gündemleri açığa çıkabilir. Çocuklarınızın da gündemi olan bir konuda kararlar alabilirsiniz veya bazılarınız çocuk sahibi olmak ile ilgili bir karar verebilirler.  Diğer taraftan Mars yengeç transiti ile iş arkadaşlarınızla uyumsuzluklar olabilir veya sağlık konuları odağınızda yer alabilir. Bu dönem günlük iş akışınızı değiştiren kararlar gündeme gelebilir. Bu tutulma süresinde kendinizi biraz sıkışmış hissedebilirsiniz. Ancak bilmek gerekiyor genel olarak sizlere uzun vadede fayda olan kararlar alabilirsiniz.

BALIK VE YÜKSELEN BALIK OLANLAR

Tutulma geçişi sizin için önemli konuları beraberinde getiriyor, ortalama bir yıldır değiştiğiniz farklılaştığınız konular var. Bu tutulma ile artık daha kararlı bir duruş sergilemeye başlıyorsunuz. 4-10 aksında etkili olacak bu tutulma ev aile yuva iş konularında bir kararınızın olduğunun işaretçisi. Bu tutulma süreci sizler içinde önem arz etmekte. Öncelikli gündeminiz arasında mesleğiniz yer almakta. İş koşullarında bir karar aşamasına gelebilirsiniz veya bir konuyu sonuçlandırabilirsiniz. Bazılarınız için bu tutulma ev veya aile konularıyla ilgili bir karar anlamına gelecektir.  Hayatınızla ilgili krıtik kararlar gündeme gelebilir. Diğer taraftan Marsın yengeçte transit ediyor olması duygusal dalgalanmalar, çocuk konularıyla alakalı harekete geçirici durumlar olabilir. Bu tutulma süresinde toplumsal imajınızla ilgili yeni kararlarınız gündeme gelebilir. Genel olarak hayatınızda yön değişiminden geçtiğiniz bu dönem, hayatınızın temellerini ilgilendiren kararlar döneminden geçmektesiniz.

Astrolog Nurgül DÜZENLİ