ALHENA SABİT YILDIZI

MEDUSA EFSANESİ VE ALGOL SABİT YILDIZI

Medusa efsanesi astrolojide, sabit yıldız Algol ile gösterilir. 26° Boğa burcunda Perseus takımyıldızında bulunur. Antik dönemde pek çok uğursuzlukla özdeşleştirilmiş bu yıldız “Şeytan Yıldızı” anlamına gelen Algol ismi ile anılırken Araplar tarafından “Ra’s al-ghul” yani şeytanın başı olarak adlandırıldı.

Algolü iyi anlamak için Medusa efsanesini iyi idrak etmek gerekir.

MEDUSANIN EFSANESİ

Medusa güzelliği ile herkesi büyüleyen ve kıskanılan bir kadındır. Medusa kendini Tanrılara adadığı için, zeka tanrıçası olan Athena’ya ait bir tapınakta yaşarmış.

Herkes gibi Poseidonda Medusaya ulaşmak için elinden geleni yapar.  Ancak Medusa gibi bir ölümlüye aşık olduğunu kimse bilsin istemez ve küçümsenmemek için bunu herkesten saklarmış. Bazı mitlerde Poseidon’un rakibi Athena olduğu için, Athena’ya olan hırsından Medusa’ya ulaşmak istemiştir.

Poseidon aşkından veya hırsından Medusa’ya zorla sahip olur, tecavüz eder. Athena bu olayı da öğrendiğinde Medusa ve kardeşlerini lanetler. Bu lanet ile Medusayı Gorgo,  yani korku salan, saçlarını yılan olan , gözlerine de baktığı kişileri taşa çeviren kişiye dönüştürmüş.

Devamında Athena Medusa’ya verdiği cezayı az bulur ve Perseus ‘la iş birliği yaparak Medusayı öldürme planları yapar.

Perseus direk Medusanın gözlerine bakamayacağı için, ayna ile Medusa’ya bakabilmiş ve böylece kafasını taşa dönüşmeden kesebilmiştir. Bazı kaynaklar ise Hermes’in (Merkür) ona verdiği orak ve Athena’nın verdiği ayna ya da kalkan ile onu öldürdüğü geçer.

Medusa’nın başını kestiği anda Poseidon’dan olma çocukları Pegasus ve Chrysaor gövdesinden dışarı fırlamış.

Medusa’nın kesilen başının sol damarındaki kanının öldürücü zehir içermesi, sağ damarındaki kanının ise ölüyü diriltecek güçte bir ilaç olması önemli bir detaydır.   Medusa’nın içinde hem iyilik hemde kötülük bir aradadır veya zehir ve şifa bir aradadır. Panzehir niteliğinde olan bu ilacı Athena’nın sağlık tanrısı Asklepios’a armağan ettiğinden antik kaynaklar bahsetmektedir.

Bu anlattığımız mitolojiyi Titanların Savaşı filminde seyredebilirsiniz

SABİT YILDIZ ALGOL

Yukarıdaki efsane ile Algolün Astrolojide ki anlamını daha iyi anlamaktayız. Tehlikeli, olumsuzlukları çok olan bir yıldızdır. Ancak bu durum aldığı açılar, bulunduğu ev, haritanın genel motivasyonuna göre okuması değişecektir. Kıskançlık, hırs, ölüm, şiddet, tehlike, hastalık, cinayetler, kurban durumuna düşme, kadınlar arası rekabet durumlarını işaret eder.

Doğum haritasında vurgulu bir Algol etkisi taşıyanların bilinçaltında derin bir yıkıcı güç bulunur. Algol yıldızı aktif olan insanlar, çok hırslı, sabırlı, başarıya ve önde olmaya odaklanmış insanlardır. Gerilimli ve dönüşüme neden olan gündemlerden geçebilirler.

Algol sefirit bir yıldızdır, birbiri etrafında dönen iki yıldızdır. Bir tarafı kötücül, bir tarafı iyicil  çalışır. Algolün kötücül yönü baskın olsa da, bulunduğu alanda kişiye zorluklarla uğraşma gücü, azim, dayanıklılık verecektir. Erdemli olmak, etik davranmak, tüm zorluklardan sonra başarı getirme potansiyeli vardır. Algol sabit yıldızına sahip kişi çok güçlüdür. Bu gücü yıkıcı kullanmamayı öğrenmesi gerekir

Algol etkisinde boğaz kesilmesi, taciz tecavüz, hırs, kıskançlık çalıştırsa da, boğaz ameliyatları, tiroit, boyunla ilgili sorunlar olarak görülebilir. Diğer taraftan cinsel sağlık sorunları olarakta yansıyabilir. Algol etkisinde bir kişi boğaz çakrası ve sakral çakra üzerinde çalışmalıdır. Hırslar dönüştürüldükçe, kriz etkisi sağaltılabilir.

Tarihte pek çok başarılı ismin haritasında da Algol yıldızı vardır, ancak seri katillerin haritalarında da Algol sabit yıldızının sert etkileri görülmektedir. Bundan dolayı Algolün sağladığı yoğun hırsı, neye odakladığımız çok önemlidir. Haritada yıldızın etkisi görülen alan derin sınav ve tuzaklara gebedir. Etkili ve bilinçli kullanıldığında Algol kişiyi irade ve farkındalık sahibi yapabilir.

Boğada yer aldığı için, Venüs’ün gölgelerinden, ilişkilerde manipülasyonları, kadın kıskançlıkları, rekabetleri, şeytani tuzaklardan bahsetmek mümkündür. 26 derece Boğada önemli olduğu kadar, bu derecedeki Akrep, Aslan, Kova da Algol etkisini yaşar.

Tetrabiblos ta Algol hakkındaki bilgiler aşağıdaki gibidir.

BERNADEITE BRADY:   “Algol, kişiyi öfke ve hiddetle etkisi altına alabilen yiyip bitirici bir tutkuya/ihtirasa işaret eder. Fakat kişi, öç almaya yönelik bu bilinçaltı baskıyı kontrol altında tutabilirse ve ona verimli/­ bereketli/yaratıcı bir yön verebilirse, o zaman Algol onun için gökteki en güçlü yıldızlardan birisi olacaktır. Onunla horoskopta bağlantılı bir planet, harikulade olabilecek yoğun, seksüel bir enerjiyle dolacaktır. Fakat eğer bu bastırılırsa, o taktirde gazap ve şiddete götürecektir.”

VEHLOW: Vehlow’a göre sistemin karanlık (sönük) yıldızı tamamen satürnyen bir tesire sahipken, aydınlık (parlak) olanı Mars-Uranüs etkili Satürn tabiatı gösterir. Bu sabit yıldız, “düşük” insanların horoskoplannda uğursuz, düşük ve kötü astral tesirler ve Mars kavuşumlu olursa da hayvani, vahşi seksüalite anlamına gelecektir ki yıldızın Arapça anlamı şeytandır. Vehlow aynı zamanda, bu yıldızın ruhsal derinliği fazla olan insanlarda yüksek bir ruhsallık etkisi verdiğinden bahseder.

FELBER: Bu yıldız etkisi altında, kötü bir şey yapınca mutlu olunduğunu, nefreti, ilüzyona uğramayı ve kişinin sanki kötülüğe çekiliyormuş gibi hissettiğini, kulağa fısıldanan negatif şeylere kişinin karşı koyduğunu yazar.

 

Algol etkisinde ki kişiler kendi karanlığıyla yüzleştiğinde, içlerindeki yıkılmaz güce ulaşacaklardır.

Astrolog Nurgül DÜZENLİ