CHIRON NEDİR?

Chiron en son keşfedilen gök cisimlerinden biridir. Sınıflandırılması konusunda farklı görüşler mevcuttur. Bazı astrologlara göre ‘Kuyruklu yıldız’ bazılarına göre ‘Asteroit’dir. Buna rağmen astrolojik olarak etkisi konusunda şüphe yoktur. Chiron 1 Kasım 1977 de Satürn ve Uranüs arasında seyir halindeyken keşfedilmiştir. Chiron’un bir Zodyak turu yaklaşık 50 yıl sürmektedir. Balık ve Koç burçları en uzun, Başak ve Terazi burçları en kısa kaldığı burçlardır. Yörüngesi fazla eliptik olduğundan bazı burçlarda uzun bazılarında kısa süre kalır.

Satürn ve Uranüs arasındaki konumu itibariyle Astrolog Melanie Reinhart’a göre Chiron özellikle Balık Çağı’ndan Kova Çağı’na geçişte çok önemlidir. Bir tür farkındalık dönemi için yeni bir başlangıçtır.

Doğum haritasında ise kişinin ruhsal ve fiziksel yaralarını temsil eder. Haritadaki konumuna göre kişi hayatındaki problemleri çaba göstererek iyileştirebilir. Kişinin haritasındaki yerleşimlere göre kişinin hayatında neyi iyileştirmeye çalıştığı tespit edilerek ve farkındalık kazandırılarak yardım edilebilir. Haritadaki Chiron kişinin insanlara hangi alanlarda yardımcı olabileceğini, başkaları adına neleri iyi yapabileceğini gösterir. Kişinin zayıflıklarından ve yaralarından edindiği tecrübeleri anlatır. Chiron’un haritadaki etki ettiği alana göre kişi öğrendikleri sayesinde başkalarına yol gösterir hale gelecektir. Sembolik olarak da haritanın anahtarı olarak değerlendirilir.  Şifacı ve öğretmen olarak tanımlanmıştır. Chiron’un haritada temsil ettiği alan kör nokta, yara aldığımız alan, bazıları için bir travma diyebiliriz. Kişi o alanda kendisini analiz edemez ancak başkalarına yardım edebilir. Chiron’un açıları ve yeri kişinin farkında olmadığı gölge taraflarına işaret eder. Yara alınmış ve fark edilmeden bilinçaltı düzeyde çözülmesi gereken önemli bir alandır. Chiron kişinin kendi ile yüzleşmesinin acıları dindirmenin en temel şifası olduğuna işaret eder. Chiron’un bir doğum haritasında bulunduğu alanda yara aldığımız ya da yapmakta zorlandığımız bir durum vardır. İçinde bulunduğu burcun gölge yanlarını kullanırız ve o bölgede beceremediğimiz, çözemediğimiz konular hayatta karşımıza gelir. Chiron’un neden olduğu problemlerin çözümü için, içinde bulunduğu burcun artı yönlerini hayatımıza katmamız ve öğrenmemiz gerektiğini bilmemiz gerekir.

CHIRON MİTOLOJİSİ

Chiron, Yunan mitolojisinde yarı insan yarı attır. Satürn kız kardeşi Rhea ile evlidir fakat buna rağmen deniz perisi olan Philyra’ya âşık olur. Gizli ilişki yaşamaya başlayan Satürn,  Philyra’yı ve kendini atlara dönüştürerek gizlice buluşurlar ve bu aşktan bir çocukları olur. Philyra çocuğunu görünce o kadar iğrenir ki, tanrılara kendisini olduğundan başka bir şeye çevirmeleri için yalvarır. Tanrılar da O’nu Ihlamur ağacına çevirir. Böylece Kayron annesi ve babası tarafından terkedilmiş olarak Apollo tarafından bulunup, büyütülmüştür.

Chiron annesi tarafından reddedilmiştir ve babasını ise hiç tanımamıştır. Yunan Mitolojisi’nde Chiron’un üvey babası ve öğretmeni Apollo’dur. Müzik yapma, kehanette bulunma, şiir yazma ve iyileştirme yeteneğine sahip bir üvey babaydı. Güzellik, akıl ve adalet de Apollo’nun işiydi. O hiç bir zaman kinci değildi ve insanoğlunu günahlarından arındırırdı. Aynı zamanda vahşi hayvanlara ve salgın hastalıklara karşı ilahi bir koruyucuydu. Yani Chiron Apollo’nun bakımıyla hayatta kalabilmiştir ancak sonsuza dek yaralı olarak yaşayacaktır. Çünkü kendi içinde bir bölünmüşlük vardır. İçgüdüsel olarak kendisini aşağılık ve reddedilmiş hissetmektedir. Chiron akıllı ve deneyimli biriydi aynı zamanda da kâhin, doktor, öğretmen ve müzisyen olmuştu. Krallar oğullarını eğitmesi için Chiron’ a gönderirlerdi. Anlatılanlara göre pek çok Yunan kahramanının öğretmeni Chiron’ dur. Binicilik, okçuluk, avcılık, savaş ve eczacılık sanatı, bitkisel ilaçlar, ahlak kuralları, müzik, dini ritüeller ve doğa bilimlerinin başlangıcını öğretiyordu.

Zaman içinde Herakles Chiron’un en yakın arkadaşı en favori öğrencisi olur. Herakles için yaptığı zehirli okla Chiron yaralanır. Başına gelen bir kaza ile Chiron mağaraya çekilir ve iyileştirmek için ilaçlar yapmaya başlar. Chiron çok açı çekiyordur ancak kendi yarasına çözüm bulamıyordur. Bu yara dermansız bir hastalığa dönüşür. İyileştirme aşamasında bir sürü şifalı bitkiler keşfeder, geliştirdiği ilaçlarla herkese derman olur ancak kendi yarasını iyileştiremez. Ölümsüz olduğu için de bu yarayı hep çekeceğini bilir.

Chiron cezasının bitmesinde en önemli rol Prometheus’a aittir. Zeus kendisiyle alay ettiği için ve sonra da tanrıların ateşini çaldığı için Prometheus’u bir kayaya bağlar. Her gün Prometeusa kocaman bir kuş ciğerini yiyerek işkence yapar. Zeus Prometheus’u ancak bir ölümsüz yerini alırsa ve ölümsüzlüğünden vaz geçerse azat edeceğini açıklar. Herakles Chiron’un durumunu Zeus’a açıklar ve Zeus’dan Chiron’u kabul etmesini rica eder. Chiron Prometheus ‘un yerini alır ve zaman içinde doğal olarak ölür.

Chrionun evlerde ve Chironun burçlarda olması durumunda ne gibi özellikler doğuyor aşağıdaki linktte bulunan sayfamızdan öğrenebilirsiniz.

Chiron Burçlarda
Chiron Evlerde

 

Chiron transit tarihleri‘ni akademimizin sayfasından inceleyebilirsiniz…

Online Temel Seviye Astroloji Eğitimi

Gezegenler Burçlarda ve Evlerde