terazi burcunda dolunay

EROS VE PSYCHE AŞKI : Eros (Cupid- Amour) yunan mitolojisinde aşk ve cinsellik tanrısı olarak geçer. Eros, Afrodit (Venüs) ve Ares (Mars) oğludur.

Efsaneye göre Psyche(Ruh), bilinmeyen bir ülkede yaşayan, eşsiz güzellikte bir prensestir. Psyche o kadar güzeldir ki, onu bir kez gören erkekler tanrıça Afrodit’e tapınmaktan vazgeçerler. Afrodit bu duruma çok sinirlenir, oğlu Eros’a bu kızı dünyadaki en çirkin adama aşık etmesini emreder.

Ne var ki Eros’un oku bu kez kendi yüreğine isabet etmiştir ve ölümlü Psyche aşık olur. Ölümlülerin bir tanrının yüzünü görmeleri yasak olduğundan Eros, kimliğini Psyche’den gizli tutar ve ona kendisine asla bakmamasını söyler. Birlikte oldukları oda bu yüzden her zaman kapkaranlık tutulmaktadır, Erosun yüzünü hiç görmez

Psyche merakına yenik düşerek bir gece, yanında uyumakta olan Eros’un yüzüne ışık tutar. Zavallı kız, gözlerinin önünde dünyanın en yakışıklı gencini görünce büyülenir. Eros, büyük bir aldatılmışlık duygusu ve hayal kırıklığı içinde uyanır, durumu anlar anlamaz da sarayı terk eder.

Kaybettiği aşkını dünyanın dört bucağında umarsızca arayan zavallı kız, nihayet durumu Afrodit’le konuşması gerektiğini kavrar.

Afrodit ona bu isteği için neredeyse imkansız görevler verir. Fakat Pscyhe kendisine verilen görevleri başarıyla tamamlar; Eros ile Psyche, bizzat tanrıların bulunduğu evlilik töreni evlenir. Eros (Aşk) ve Psyche (Ruh)’un bir kızları olur, adı “Hedone” yani “Haz”dır.

Astroloji de Eros ve Psyche asteroit olarak aşk ilişkileri için önemli yere sahiptir. Psyche asteroidi, psikoloji demektir. Hem aşkı hemde maneviyatı temsil eder. Başka bir insana ruhsal olarak ve bağlanma ilkesini temsil eder. Astrolojik olarak Psyche, Venüsün yüksek versiyonudur.

Bir kişinin eros veya psychesi diğerinin Güneş, Ay, Venüs ile açılandığında aşk çekimi hissedilir. Ruh eşi kombinasyonlarında kullandığımız önemli göstergelerdendir

Doğum haritanızda Eros ve Psyche bulmak için astro.com da ek nesnelerden ekleme yapabilirsiniz .

 

İlişkilerle ilgili diğer önemli yazılarım için linki tıklayınız

Astrolog Nurgül DÜZENLİ