19 KASIM BOĞA BURCUNDA AY TUTULMASI

 

19 Kasım saat 11:57 de 27 derece Boğa burcunda ay tutulması gerçekleşecek. Bu tutulma ülkemizden gözlemlenmeyecek ancak güçlü etkilerini hissedeceğiz. Ay tutulması etkileriyle bir durumu, bitirmek, sonlandırmak, karar almak gündeme gelebilir. Ay tutulması dolunay zamanında gerçekleşir bu dönem duyguları bastırmak kolay değildir ve dalgalanmaya açık bir zamandır.  Karşıtlıkların, fikir ayrılıklarının farkına vardığımız bir farkındalık sürecini işaret eder. Bitişleri, tamamlanmayı, sonuç almayı, bırakmayı anlatır.  Algılarımız yeni bir şekilde güncellemeye tabi tutulur ve detaylı değerlendirmeler yapma ihtiyacımız artar.

Akrep boğa tutulmalarını yaşayacağımız 2022 döngüsünün ilk tutulması gerçekleşiyor olacak.

Bu tutulma derecesinde Algol sabit yıldızı ile gerçekleşeceği için, oldukça sert, yıkıcı etkilere sahip. Algol sabit yıldızının etkileri için tıklayınız.  Diğer taraftan en derin yönlerimizle yüzleşme enerjisi aktif olacak.  Tutulma sabit yıldızı mitolojide ki Medusa’nın efsanesinin önemli olacağını vurgulamakta.    Bu sembolizm altında gerçekleşecek tutulma toplumsal olarak yankı yapacak konuları işaret etmekte.  Yoğun hırs, saplantılı kıskançlık, boyun bölgesinden yaralanma, cinayetler, taciz, tecavüz, boğulma, bireysel bazda boyun, boğaz bölgesi veya cinsel sorunları işaret eden sembolizma var.

Diğer taraftan Marsta Alphecca sabit yıldızı etkisi de şanssızlık ya da şansını kendi yaratma, farklı cinsel eğilimler, cinayetler, ilişkiler alanında aksaklıklar ve zorlanmalar yaşanabilir.

Phaeton asteroit ininde boğada aktif olması ile, arabalarla, taşımacılıkla ilgili sorunların olabileceğini vurgulamakta. Yarı yolda zorluklarla karşılaşmak, tehlikeli durumlarda olduğumuzu hissetmek ya da yapamayacağımızdan fazlasını üstlenmek gündeme gelebilir.

Sahip olduklarımızı isteyerek veya istemeyerek bırakma döngüsünde olacağız.

Kadim zamanlarda dünyanın temelleri için dört sabit burç Boğa, Aslan, Akrep ve Kova inanılırdı. O nedenle dünyanın temellerinin değişeceği tutulma döngüsü başlıyor diyebiliriz. Bu tutulma döngüleri Akrep burcu olan ülkemiz açısından da oldukça önemli bir dönemde olacağımızı işaret etmekte.

Önümüzdeki 1,5 yıllık döngüde ekonomi, borsa, meclis, çocuklar, gençler, eğlence sektörü, doğal afetler, deprem, terör saldırıları, örgütler, anayasa değişikliği genel olarak anlatacağımız konularımız olacak. Gizli yapılan pis işlerin açığa çıkacağı bir dönem başlıyor olacak.

Bu tutulma ile de köklü değişimlerin başladığını anlıyoruz. Tutulmalar sadece gerçekleştiği gün değil uzun döneme yayılan etkileri açığa çıkartır.

Ana gündem güven, güvenlik, ekonomi, tehlikeler, şiddet diyebiliriz.

Tutulma haritasının Asc Oğlak ve yöneticisi Satürn kova da bu durumda güçlü yeni adımların olacağının da işareti. Tutulma haritasına Jüpiter’in yapacağı t kare açı kalıcı, yaşanan şeylerin büyük etki yaratacağı ve ses getireceğini işaret etmekte.  Bu dönem hem zehir hem şifa etkisi gibi, karanlık ve aydınlık bir arada olacak. Bir durumla acı ile yüzleşirken, büyük bir sorunu geride bırakıp, yeni bir yaşama başlama etkisi hakim olacaktır

Bu tutulmadan en çok etkilene burçlar Akrep, Boğa, Aslan, Kova burçları olacaktır.  Özellikle bu burçların 26 derece civarı olan kişiler değişim döngüsünü yoğun bir şekilde hissedebilirler.

Sizlere olan etkisini burcunuz ve yükselen burcunuz ile birlikte okuyunuz, sevgiler

KOÇ VE YÜKSELEN KOÇ OLANLAR

Ay tutulması gündemde maddi manevi değerleriniz yer almakta. Gelir gider dengenizi sorgulamanız, yatırımlarınızı planlamanız gerekmekte. Özellikle eşin gelirinde veya paylaşımlı gelirlerinizde beklemediğiniz gelişmeler devreye girebilir, para konusunda dikkatli olmakta fayda var. Bu dönem uzun dönemdir alamadığınız finansal kararları almanız gerekmekte.  Ayrıca içsel dönüşüm, manevi değerleriniz, biriktirdiğiniz duygular tutulma süresi günlerde açığa yoğun bir şekilde çıkabilir, rüyalar artabilir, bazılarınız ise uykusuzluk çekebilir.  Finansal konularda güven ihtiyacınızla alakalı konular açığa çıkabilir, iş gelişmeleri gündeme gelebilir.

BOĞA VE YÜKSELEN BOĞA OLANLAR

Sizin burcunuzda gerçekleşecek tutulmada genel olarak etkiyi en çok alan burçsunuz. Bu demek oluyor ki önemli kararlar devrede. Öncelikle güvenlik ile ilgili, güvende olma ilgili birtakım değişimler sizleri bekliyor. Ayrıca ikili ilişkiler cephesinde eski gündemler açığa çıkabilir veya duygusal çalkantılar devreye girebilir. Bu dönem bir konuda sonuca karara varabilirsiniz.  Sorunlu olan ilişkilerde kopmalar gündeme gelebilir. Bazı kişiler ise evliliğinde eşi ile ilgili önemli kararlar gündeme gelebilir. Tutulma etkisi ile sağlık sorunları olabilir, temkinli ve tedbirli olmak fayda sağlar. Genel olarak alamadığınız kararı almak için gökyüzü sizleri harekete geçirecektir.

İKİZLER VE YÜKSELEN İKİZLER OLANLAR

Bu tutulmada geri planda kalan, perde arkası işlerde bazı durumlar açığa çıkabilir. Tutulma dönemi iç dünyanızda bir değişim etkisi yaratacak ve bağımlı olduğunuz bir durumun değişmesi gündeme gelecektir. Bu durum maddi konularda veya ilişkiler konusunda olabilir. Özellikle bu dönem ruhsal ve bedensel sağlığınız ile ilgili kendinize iyi bakmanız gerekmekte. Bedensel olarak birşeyleri bırakmaya mesela zayıflamaya veya sigara gibi alışkanlıkları bırakamaya itilim hissedebilirsiniz.   Bu tutulma sizlerin psikolojik düzeyde yeni farkındalıklarda sağlayacaktır.  Diğer taraftan günlük rutinlerinizde değişimler gündeme gelebilir.

YENGEÇ VE YÜKSELEN YENGEÇ OLANLAR

Tutulma süresinde gelecek beklentilerinizle ilgili kararlarınızda yön değişimi var.  Odağınızda sosyal gruplar, kalabalık arkadaşlar, ekipçe yaptığınız durumlar olabilir.   Sorunlu olan arkadaşlıklarla veya aşk ile ilgili yol ayrımı, yön değişimi gerçekleşebilir. Bu dönem çocuk konusu ile ilgili bir odağınız var ise netleşmeye başlayabilirsiniz. Çocuklarla iletişim sorunları gündeme gelebilir veya onların bir sorunu ile ilgilenebilirsiniz. Bu tutulma sizin için duygusal dalgalanma yaratsa da, güçlendirici etkileri de beraberinde getirmekte.

ASLAN VE YÜKSELEN ASLAN OLANLAR

Tutulma sizler için oldukça önemli olacak. Kariyerinizde radikal durumlar, yeni kararlar yön değişimi gündeme gelebilir. Diğer taraftan ev aile gayrimenkul konularında değişim enerjisi çalışmakta. Bazılarınız taşınma gibi gündemlerle ilgilenebilirsiniz. Özellikle eskiden kalmış konularda artık çözüme gidebilirsiniz Güvenli gördüğünüz alanların değiştiği bu zaman dilimlerinde, yeni yön belirleyip ilerlemeniz gerekebilir. Bu süreç sorunlu olan ilişkilere ve iş birliklerinde yol ayrımı getirebilir.

BAŞAK VE YÜKSELEN BAŞAK OLANLAR

Bu tutulma sizler için fikirlerinizi değiştireceğiniz süreçleri işaret etmekte. Yakın çevre ilişkileriniz, arkadaşlıklarınız, akrabalarla durumlarda radikal değişimler gündeme gelebilir. Eğitimlerle ilgili, anlaşmalarla ilgili bazı huzursuzluklar, yeni kararlar olabilir. Bazılarınız için yakınlarınızın sağlığı odağınızda yer alabilir. Bu tutulma döngüsü sizin için faydalarda açığa çıkaracaktır, ancak istikrarlı ve planlı olmak gerekiyor. Bazıları için yolculuklar, şehir dışı konularıyla ilgili bir kararda oluşabilir. Tutulma döngüsünde sorun çıkaran kişilerle yol ayrımı gerçekleşebilir.

TERAZİ VE YÜKSELEN TERAZİ OLANLAR

Tutulma süresinde odağınızda iş ve finansal konular yer alıyor. Maddi manevi değerlerinizde kafanızı karıştıran durumlar olabilir. Gelir gider dengenizde iyi planlama ve değerlendirme yapmanız gerekmekte. Bu durum eşin geliri, ortaklı gelirler, banka, miras, nafaka, faiz, vergi konuları ile stresler gündeme gelebilir.  Diğer taraftan sağlık konuları olanlar için ameliyat gündemleri olabilir.  Bu dönem psikolojik olarak içsel bir dönüşümü işaret etmekte. Sizler için sizin yoran bir konuyu geride bırakma enerjisi hâkim.

AKREP VE YÜKSELEN AKREP OLANLAR

Tutulma döneminde yoğun etkilenme yaşayacağınız gündemleriniz var.  İlişkiler cephesinde yolunda gitmeyen konularda yön belirleme, kapatma, bitirme gündeme gelebilir. Önemli kararlar alabilir, bir konuda sonuç alabilirsiniz. Bu durum ev, aile , emlak konularında da olabilir. Öncelikle duygusal olarak tutulma süresinde çalkantılı olmanız muhtemel. Biriktirdiğiniz duygular, içeride beslediğiniz kırgınlıklar, tutulmada daha çok görünür olabilir.  İnatlaşmak veya içsel öfke hissine kapılmak sizlere fayda sağlamaz. Bu tutulma içsel egolarınızı fark edip, kabule geçmeyi öğrenmeniz gerekmekte.

YAY VE YÜKSELEN YAY OLANLAR

Boğa burcunda gerçekleşecek olan tutulmada sorumluluklarınız, günlük rutinleriniz, sağlığınız odak noktasında yer alacak.  Ruhsal ve fiziksel sağlığınızla ilgili bir değişim döngüsüne girdiğinizi bilmek gerekiyor, bu dönem sağlığınıza dikkat edin. Duygu dünyanızda karışan bir takım eski gündemler bu dönem daha çok su yüzüne çıkıyor. İçsel olarak gerilim yaşama potansiyeliniz kuvvetli. Ancak bu dönem diyet yapmak, bazı şeyleri bırakmak içinde faydalı.  Kişisel gelişim yönünde değerlendirecek olursak, yolunda gitmeyen şeyleri tespit etmek için faydalı bir süreç. Ayrıca bu dönem rüyalarda artışlar olabilir veya uykusuzluk yaşanabilir.

OĞLAK VE YÜKSELEN OĞLAK OLANLAR

Boğa burcunda gerçekleşecek olan tutulmada çocuklar, aşk hayatınız, sosyal gruplarla ilgili bir durumdan karar alma aşamasına geliyorsunuz. Sorunlu olan ilişkilerde kapanış, tamamlanma, bitiş enerjisi hakim olacak.  Uzun süredir çözemediğiniz çocuklarla ilgili sorunlarınız var ise bu dönem karar alabilirsiniz. Bu tutulma sert gündemleri barındırsa da bu durum kişiye göre de değişmekte, genel olarak her ne yaşanırsa yaşansın, güçlenmeniz için önemli olacağını s Bazılarınız bebek sahibi olmak ile ilgili kararlar verebilirler.

KOVA VE YÜKSELEN KOVA OLANLAR

Boğa burcunda gerçekleşecek olan tutulmada, eviniz yaşadığınız yer aileniz, işiniz ile ilgili konular önceliğinizde yer alacak. Bazıları için yer değişimi, taşınma gerçekleşebilir. Diğer taraftan aile üyeleri ile ilgili konularla ilgili sorumluluklar almanız gerekebilir.  Sert etkileri barındıran bu tutulmada direndiğiniz konularda değişimler devreye girebilir. Mesleki olarak yön değişimi, sorun olan çalışma hayatında bitişler gündeme gelebilir. Güvende olduğunuz yerlerde veya güvendiğiniz kişilerle ilgili köklü değişimler gündeme gelebilir.

BALIK VE YÜKSELEN BALIK OLANLAR

Boğa burcunda gerçekleşecek olan tutulmada yakın çevrenizle ilgili durumlar önceliğinizde yer alıyor. Eğitim, yolculuklar, akrabalar, kardeşler ile ilgili konularda radikal değişimler döneminde olacaksınız.  Bu dönem seyahatlerle ilgili dikkatli olmakta fayda var, sakarlıklar olabilir. Aynı zamanda güçlü köklü bir karar ile bazılarınız için şehir değişimi gündeme gelebilir.   Ayrıca tutunduğunuz bırakmak istemediğiniz duygu, düşünce, ilişki bu dönem sizleri zorlayabilir. Yakın çevre ilişkilerinizin testten geçtiği bu dönem, güven duygunuz sarsılabilir. Bazılarınız da bu durum birtakım inatlaşmalara sebebiyet verebilir. Diğer taraftan bu dönem teknolojik sorunlar, yanlış anlaşılmalar, anlaşmalarda pürüzler gündeme gelebilir.

Astrolog Nurgül DÜZENLİ